Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун го осуди нападот врз конвој на ОН во Ирак


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го осуди бомбашкиот напад врз конвојот на специјалниот претставник на Светската организација во Ирак. Претходно беше соопштено дека Ад Мелкерт и другите членови на мисијата во Ирак не биле повредени во вчерашниот напад во Наџаф, а оти загинал еден припадник на ирачките безбедносни сили и неколку биле повредени. Пред нападот Мелкерт имал средба со големиот ајатолах Али ал Систани, најценетиот свештеник на шиитските муслимани во Ирак.
XS
SM
MD
LG