Достапни линкови

logo-print

Меѓународна комисија ќе ги испитува етничките насилства во Киргистан


Меѓународна комисија денеска ја почна истрагата за етничките насилства во Киргистан годинава, во кои загинаа стотици луѓе. Комисијата, предводена од ОБСЕ, треба да ги расвели насилствата меѓу Киргизите и узбечкото малцинство на југот на земјата. Комисијата нема полициска функција и мандат да отвора кривични истраги.
Узбеците сметаат дека насилството против нив било оркестрирано. Околу 14 отсто од 5,3 милиони жители на Кургистан се Узбеци.
XS
SM
MD
LG