Достапни линкови

logo-print

Шпанските војници се повлекуваат од Босна


Шпанија денеска ја завршува воената мисија во Босна по 18 години. Шпанската министерка за одбрана Карме Чакон, при посетата на Сараево, рече дека шпанските војници си ја исполниле задачата.
Неколку десетици шпански експерти сепак ќе останат во Босна да помогнат во обучувањето на армијата.
Од 1992 година до сега во Босна поминаа 46 илјади шпански војници. Во тој период загинаа 22 шпански војници и еден преведувач.
XS
SM
MD
LG