Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ загрижена за слободата на медиуми во Таџикистан


Претставникот за слобода на медиуми на ОБСЕ Дуња Мијатовиќ изрази загриженост поради засилувањето на притисокот врз независните медиуми во Таџикистан. Во соопштението од ОБСЕ се наведува дека неколку таџикистански и странски информативни интернет портали се недостапни во Таџикистан веќе 20 дена. Во исто време, финансиската инспекција упадна во неколку независни весници и печатници поради што печатниците одбија да печатат дел од независните весници.
XS
SM
MD
LG