Достапни линкови

logo-print

Ѓукановиќ против заеднички влез на Западен Балкан во ЕУ


Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ го смета за погрешен концептот за истовремен прием на Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора во Европската унија. Тој се залага за т.н. „регата модел“ во проширувањето на ЕУ.
Ѓукановиќ за црногорскиот весник „Побједа“ изјави ако се протежира заеднички прием, сите држави ќе треба да чекаат најназадната од нив да ги исполни сите критериуми за влез, но не прецизираше која држава е најназад.
Ѓукановиќ нагласи дека не треба да се чека, бидејќи во предност мора да бидат оние со оптимална брзина и дека Црна Гора има одлично темпо, поради што е заговорник на „регата моделот“ во политиката на проширување на ЕУ.
XS
SM
MD
LG