Достапни линкови

logo-print

Чавез ке ја посети фабриката за авиони Антонов во Украина


Претседателот на Венецуела Хуго Чавез денеска во Украина ќе разговара со Претседателот Виктор Јанукович и ќе ја посети фабриката за авиони Антонов. Претходно во рамките на турнејата Чавез во Минск склучи договор за тригодишно снабдување на Белорусија со нафта во вредност од 19 милијарди долари. До овој договор дојде по нарушените односи меѓу Белорусија и Русија поради енергетската зависност на Минск од Москва.
XS
SM
MD
LG