Достапни линкови

logo-print

Авганистан сепак ќе дозволи агенции за обезбедување


Авганистанската влада го повлече планот да ги забрани приватните агенции за обезбедување. Кабинетот на претседателот Хамид Карзаи соопшти дека компаниите што ги „обезбедуваат амбасадите, транспортот на дипломати, дипломатските резиденции, странските воени бази и складишта, може да продолжат со работа“.
Карзаи неодамна им нареди на сите агенции за обезбедување да престанат со работа до крајот на годинава.
Во Авганистан работат околу 50 агенции за обезбедување, во кои работат десетици илјади вооружени луѓе. Половина од агенциите се странски.
XS
SM
MD
LG