Достапни линкови

logo-print

Албанци протестираа пред српската амбасада во Скопје


Стотина Албанци денеска се собраа пред српската амбасада во Скопје, во знак на протест против палењето на албанското знаме на прекинатиот фудбалски натпревар Италија-Србија во Џенова.
Демонстрантите играа фудбал пред амбасадата и бараа извинување за палењето на знамето.
Тие носеа маици со албански симболи и пароли „Исфрлете ја Србија“.
Организатори на протестот се неколку албански невладини организации. Протестот помина без инциденти.
XS
SM
MD
LG