Достапни линкови

logo-print

Русија разочарана од Израел


Русија им се придружи на САД во изразувањето разочаранот од плановите на Израел да гради нови доселенички згради во Источен Ерусалим. Русија смета дека тоа ги поткопува напорите за заживување на израелско-палестинските мировни преговори.
Во соопштение до јавноста, руското Министерство за надворешни работи изразува „екстремна загриженост и разочарување“ од израелската одлука.
Палестинските власти оценија дека одлуката има цел „да ја убие“ секоја можност за заживување на преговорите.
XS
SM
MD
LG