Достапни линкови

logo-print

Нови штрајкови во Франција


Француските работници денеска ќе излезат на протест против владината одлука да ја зголеми минималната возраст за пензионирање на 62 години. Штрајкот се заканува дека ќе ги затвори рафинериите и ќе ги остави париските аеродроми без гориво. Синдикатите очекуваат, на улиците на најголемите градови да излезат милиони работници. Синдикатите очекуваат да добијат подршка и од студентите. Досега, минималната возраст за пензионирање беше 60 години, но француската влада смета дека тоа е прескапо за економијата.
XS
SM
MD
LG