Достапни линкови

logo-print

Нов гасовод од Туркменистан кон Русија


Туркменистан отвори гасовод што ќе го зголеми извозот на гас кон Русија. Властите се надеваат дека извозот кон Русија ќе достигне 10 милијарди кубни метри гас, годинава. Претходно, Туркменистан извезуваше по 40 милијарди кубни метри гас во Русија, но Москва нагло го прекина увозот поради меѓусебни несогласувања.
XS
SM
MD
LG