Достапни линкови

logo-print

Франција вети менување на законот за слобода на движењето


Пред истекот на ултиматумот на Европската комисија поради одлуката на Париз да ги врати ромите во земјите од каде што дојдоа, Франција синоќа прифати да го смени законот за слобода на движењето во Европската унија. Според неофицијални извори, Франција во своето законодавство подобро ќе ја пренесе европската директива за слободата на движење. Кон крајот на август од Франција беа протерани неколку стотици роми во Бугарија и Романија.
XS
SM
MD
LG