Достапни линкови

logo-print

Штрајковите во Франција продолжуваат


Француските синдикати за денеска најавија нови акции против владините планови за реформа на пензискиот систем. Вчера работниците на 12 рафинерии започнаа штрајк при што го затворија нафтоводот што ги снабдува Париз и аеродромите во тој град. Овие протести прераснаа во најголем предизвик за претседателот Никола Саркози.
XS
SM
MD
LG