Достапни линкови

logo-print

Клинтон против кратењето на британскиот буџет за одбрана


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост од плановите на Британија да ги намали трошоците за одбрана. Таа за Би Би Си изјави дека дека зачувувањето на НАТО како најуспешен воен сојуз во историјата на светот бара од сите нејзини 28 членки да даваат соодветен придонес. Забелешките на Клинтон доаѓаат на неколку дена пред разгледувањето на британскиот воен буџет, односно барањето тој да биде намален за 10 насто.
XS
SM
MD
LG