Достапни линкови

logo-print

Иран ја прифаќа понудата за обновување на преговорите


Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки изјави денеска во Брисел дека Техеран сака да разговара за конкретни датуми за преговори со 6-те големи сили во врска со неговата нуклеарна програма. Мотаки оцени дека е добра вест понудата од Брисел за преговори. Вчера, шефицата за надворешни работи на Европската Унија, Кетрин Ештон предложи новата рунда преговори да се одржи во средината на ноември во Виена. Преговорите на Иран со 6-те големи сили, Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Германија, Кина и Русија, се во прекин од октомври 2009-та.
XS
SM
MD
LG