Достапни линкови

logo-print

Најголемиот тунел во светот ќе биде пробиен денеска


Најголемиот тунел во светот ќе биде пробиен денеска под Алпите во Швајцарија. Изградбата на 57 километри долгиот тунел започна пред 15 години, а се очекува да биде пуштен во употреба во 2017-та година. Неговата изградба чини околу 7 милијарди евра и треба да го поврзе северниот и југо-источниот дел на Европа на 2000 метри под Алпите.
XS
SM
MD
LG