Достапни линкови

logo-print

Клинтон загрижена за кратење на воениот буџет во Британија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост поради плановите на Британската влада за намалување на трошоците во одбраната. Во изјавата за Би Би Си, Клинтон вели дека одржувањето на НАТО
како најуспешен одбранбен сојуз , бара од сите 28 земји-членки, да направат соодветен придонес. Наредната недела во Велика Британија треба да се прави преглед на буџетот за одбраната. Министерството за финансии бара намалување до 10 проценти во Министерството за одбрана на буџетот за периодот од 2011 до 2015 година.
XS
SM
MD
LG