Достапни линкови

logo-print

Германскиот претседател во посета на најголемите воени гробишта


Германскиот претседател Кристијан Вулф ги посети најголемите германски воени гробишта Сологубовка на 60 километри од Санкт Петерсбург во Русија. Таму почиваат околу 80 илјади германски војници што загинале во Втората светска војна.
Вулф ги посети и гробиштата Пискаревскоје, каде што почиваат десетици илјади граѓани на тогашен Ленинград, а сега Санкт Петерсбуг, што умреле за време на 900-дневната нацистичка опсада на градот од 1941 до 1944 година.
Во вторникот, Вулф се сретна со неговиот руски колега Дмитриј Медведев во Москва, а потоа со воз пристигна во Санкт Петрсбург.
XS
SM
MD
LG