Достапни линкови

logo-print

Москва против укинување на грузиските визи


Москва ја осуди одлуката на Грузија да ги укине визите за руските граѓани што живеат во Северен Кавказ. Руското министерство за надворешни работи оцени дека таквиот потег е провокација чија цел е поделба и дестабилизација на регионот.
Грузиските власти, пак, велат дека тоа ќе ги продлабочи врските меѓу кавкаските народи.
Грузија ги прекина дипломатските односи со Русија за време на меѓусебната војна во 2008 година.
XS
SM
MD
LG