Достапни линкови

logo-print

Славење во Чиле по спасувањето на 33 та рудари


Во Чиле денеска се прославува извлекувањето на сите 33 ца рудари кои 69 дена беа заглавени 700 метри метри под подвршината на земјата. Претседателот на Чиле Себастијан Пинера спасувањето го опиша како чудо што ја обедини земјата. Извлекувањето на рударите со специјално дизајнирана капсула траше помалку од 24 часа. Досега никој нема преживеано толку долго време под земјата. За судбината на чилеанските рудари не се знаеше ништо 17 дена откако се случи несреќата во рудникот за злато и бакар.
XS
SM
MD
LG