Достапни линкови

logo-print

Одликување Повелба на Република Македонија за Барчиковски


Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов денес ќе му го додели признанието “Повелба на Република Македонија’’ на професор доктор Владислав Барчиковски. Тој признанието ќе го добие за неговото несебично ангажирање во згрижувањето и пружањето лекарска помош на Македонците бегалци во Полска за време на граѓанската војна во Грција од 1946 до 1949 година, а со тоа и зацврстување на пријателските односи меѓу македонскиот и полскиот народ, се наведува во соопштението од претседателскиот кабинет.
XS
SM
MD
LG