Достапни линкови

logo-print

Вашингтон сака да стави противракетен систем во Турција


Вашингтон сака да распореди елементи од противракетниот систем во Турција.
За ова прашање ќе се разговара на денешната министерска средба на НАТО во Брисел, изјави Џим Таунсенд од американското Министерство за одбрана.
Тој наведе дека постои голема опасноста Турција да биде нападната со балистички ракети, поради нејзината геостратешката положба. Официјална Анкара се уште не се има изјаснето за таквата идеја.
XS
SM
MD
LG