Достапни линкови

logo-print

Анџелина Џоли не може да снима во Босна


Босанските власти ја повлекоа дозволата за холивидската ѕвезда Анџелина Џоли да снима филм во земјата, поради поплаки на содржината. Режисерското деби на Џоли е љубовна приказна за време на војната во Босна. Според сараевските медиуми, главните ликови се една босанска муслиманка која е силувана од српски војник во кого таа подоцна ќе се вљуби.
Властите велат дека дозволата за снимање е повлечена по протестот на невладината организација „Жени-жртви на војната“. Организацијата смета дека приказната е „неприфтлива“ и оти може да им предизвика „дополнителна емоционална болка“ на жртвите на силувањата.
XS
SM
MD
LG