Достапни линкови

logo-print

Холандскиот парламент ќе расправа за кандидатурата на Србија


Комитетот за европски прашања на долниот дом на холандскиот парламент денеска ќе расправа за ставот на Холандија спрема кандидатурата на Србија за членство во ЕУ. Се очекува на пратениците да им се обрати вршителот на должноста шеф на дипломатијата Максим Ферхаген, кој пред дебатата изјави дека холандската влада и натаму смета оти приближувањето на Белград кон Унијата треба да биде условено со целосна соработка со Хашкиот трибунал, но дека дозволува можност на кандидатурата да и биде дадено зелено светло на претстојното заседание на Советот на министри на ЕУ во Луксембург.
XS
SM
MD
LG