Достапни линкови

logo-print

Усвоен имиграцискиот закон во Франција


Долниот дом на францускиот парламент го усвои имиграцискиот закон кој ќе овозможи на натурализираните Французи да им биде одземено државјанството ако бидат осудени за убиство на полицаец, судија или друг претставник на државата. Според законот, ова правило ќе важи за луѓето кои се граѓани на Франција помалку од 10 години. Критичарите на законот сметаат дека со него имигрантите што ќе стекнат француско државјанство стануваат граѓани од втор ред.
XS
SM
MD
LG