Достапни линкови

logo-print

Пет нови непостојани членки на Советот за безбедност на ОН


Генералното собрание на ОН денеска треба да избере пет нови непостојани членки на Советот за безбедност на оваа организација, со мандат од две години. Во трката за две места од Западните земји учествуваат Германија, Португалија и Канада. Африканското, азиското и латино- американското место беа пополнети оваа година, па се очекува Јужна Африка, Индија и Колумбија да победат и да се придружат на 15- члениот Совет за Безбедност. Советот за Безбедност на ОН, кој се грижи за мирот и безбедноста во светот, има пет постојани земји членки со право на вето- Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД. Десет земји членки се избираат со две годишен мандат и пет нови членови се избираат секоја година.
XS
SM
MD
LG