Достапни линкови

logo-print

Нови протести на француските синдикати


Француските синдикати ќе организираат протести во сите јавни служби и транспортот поради плановите за зголемување на минималната возраст за заминување во пензија. Се очекува откажување на голем број летови од париските аеродроми. Ден во очи продолжувањето на штрајкот, вчера Горниот дом на францускиот парламент- Сенатот ја усвои една од клучните одредби на реформите на пензискиот систем, според која старосната граница за добивање целосна пензија се поместува од 65 на 67 години.
XS
SM
MD
LG