Достапни линкови

logo-print

Уапсен директорот на фабриката за алуминиум во Унгарија


Унгарскиот премиер Виктор Орбан соопшти дека полицијата го уапсила директорот на компанијата што ја поседува фабриката за алуминуим која ја предизвика најголемата еколошка катастрофа во земјата. Сметките на компанијата се замрзнати.
Од резервоарот на фабриката се излеаја околу 700 илјади кубни метри отровна црвена јаловина. Во несреќата загинаа 7 луѓе, стотици се повредени, а 4 села се евакуирани.
Властите стравуваат дека може да дојде до ново излевање на јаловина.
Експерти од Европската унија треба да пристигнат во Унгарија да помогнат во чистењето на отровниот отпад.
XS
SM
MD
LG