Достапни линкови

logo-print

Експерти на ЕУ во чистењето на отровниот отпад во Унгарија


Експерти од Европската унија треба да пристигнат во Унгарија да помогнат во чистењето на отровниот отпад што се излеа од фабрика за алуминиум и ја предизвика најголемата еколошка катастрофа во земјата.
Од резервоарот на фабриката се излеаја околу 700 илјади кубни метри црвена јаловина. Во несреќата загинаа 7 луѓе, стотици се повредени, а 4 села се евакуирани.
Властите стравуваат дека може да дојде до ново излевање на јаловина.
XS
SM
MD
LG