Достапни линкови

logo-print

Авганистанците имаат проблеми со менталното здравје


Министерот за здравство на Авганистан изјави дека повеќе од 60 отсто од Авганистанците имаат проблеми со менталното здравје, поради годините поминати во војна и сиромаштија. Тој рече дека жените и децата се особено изложени на ризик. Проблем во земјата се и условите за лекување на менталните болести – има само 200 болнички кревети и двајца психијатри во целата земја.
XS
SM
MD
LG