Достапни линкови

logo-print

Украина повторно ја отвора истрагата за убиство на новинар


Украина повотрно ја отвора истрагата за убиството на новинарот Георги Гонгадзе пред 10 години, по критиките дека властите сакаат да го забошотат случајот.
Минатиот месец, обвинителството соопшти дека убиството го организирал сега покојниот поранешен министер за внатрешни работи Јури Кравченко. Роднините на новинарот ги критикуваа властите за затворањето на случајот.
XS
SM
MD
LG