Достапни линкови

logo-print

Кина со осуда на Нобеловиот Комитет за наградата за мир за Ксиобао


Кина денеска ја осуди одлуката на Нобеловиот Комитет наградата за мир да му биде дадена на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо. За Пекинг оваа награда треба да го промовира меѓународното пријателство, а Ксиобао бил криминалец. Сопругата на Ксиобао, пак изразувајки одушевеност од одлуката на Нобеловиот Комитет во Осло им се заблагодари на сите за подршката и номинацијата и апелираше до киенските власти да го пуштат од затвор.
XS
SM
MD
LG