Достапни линкови

logo-print

Холандската кралица даде мандат за нова влада


Холандската кралица Беатрис побара од лидерот на либералите Марк Рут да формира малцинска влада поддржана од партијата на антиисламскиот политичар Герт Вилдерс. Оваа партија ќе остане надвор од владата, но ќе ја поддржува коалицијата на десниот центар во донесувањето закони во парламентот. Вендерс кој се залага за забрана на бурките и на доселувањето муслимани, во понеделокот се појави во судот во Амстердам обвинет за ширење на весрка омраза и за дискриминација на муслиманите.
XS
SM
MD
LG