Достапни линкови

logo-print

Руска шпионка ги испрати космонаутите


Руската шпионка Ана Чепмен за прв пат се појави во јавноста на косомодромот Бајконур во Казахстан. Таа го посматраше лансирањето на руската ракета Сојуз со која двајца руски и еден американски космонаут треба да стигнат до Меѓународната вселенска станица. Чепмен беше еден од десетте руски агенти депортирани од Соединетите држави во најголемиот шионски скандал меѓу Москва и Вашингтон од Студената војна. Таа на денешното лансирање, според агенциите, се појавила како советник на директор на една руска банка.
XS
SM
MD
LG