Достапни линкови

logo-print

Денеска добитникот на Нобеловата награда за мир


Годинашниот добитник на Нобеловата нагрда за мир денеска ќе биде соопштен во норвешкиот главен град Осло. Според некои очекувања, тоа би требало да биде кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо. Официјален Пекинг го предупреди Нобеловиот Комитет да не му ја доделува наградата на дисидентот кој се ноаѓа во затвор. Од друга страна има предвидувања дека добитник на наградата ќе биде Сима Самар, активистка за правата на жените во Авганистан.
XS
SM
MD
LG