Достапни линкови

logo-print

Почина Милка Планинц


Почина поранешната премиерка на СФР Југославија Милка Планинц, на 87 години. Претседател на Сојузниот извршен совет на СФРЈ, односно премиер на државата беше од 1982 до 1986 година.
Таа беше единствената премиерка во социјалистичка држава.
XS
SM
MD
LG