Достапни линкови

logo-print

САД му се извини на Пакистан за воздушните напади


Американската амбасадорка во Пакистан се извнини за неодамнешниот воздушен напад во близина на границата со Авганистан во кој беа убиени најмалку двајца пакистански војници. Амбасадорката Ане Патерсон рече дека американските хелихоптери по грешка мислеле дека пакистанските војници се исламистички милитанти. Во знак на протест против убиството на нивните војници, Пакистан затвори граничен премин кон Авганистан кој е клучен за снабдувањето на НАТО-силите.
XS
SM
MD
LG