Достапни линкови

logo-print

Студентките со шамии влегоа на турските Универзитети


Турскиот Совет за високо образование испрати писмо до Истанбулскиот универзитет во кое настојува студентите да не бидат отстранувани од часови бидејќи ќе бидат преземени мерки против професорите кои не го почитуваат барањето.
Весниците во Турција денеска објавија фотографии од универзитети каде може да се видат многу студентки што носат шамии, нешто што беше недозволиво со години поради забраната за носење исламски тип шамија на универзитетите.

XS
SM
MD
LG