Достапни линкови

logo-print

Доживотен затвор за бомбашот од Тајмс Сквер


Американскиот суд пресуди доживотен затвор за Американецот со пакистанско потекло кој се обиде да изврши напад со автомобил бомба на Тајм Сквер во Њујорк. Фаисал Шахзад призна дека се обидел да го детонира експлозивот на 1 мај годинава во центарот на Њујорк. Пакистанските Талибанци му дале 15 илјади долари за нападот. На почетокот на годинава, веднаш откако добил американско државјанство, тој бил на петдневна обука за ракување со експлозив во Пакистан.
XS
SM
MD
LG