Достапни линкови

logo-print

Пресуда за бомбашот од Тајмс Сквер


Американецот со пакистанско потекло Фејсал Шахзад кој призна дека се обидел да изврши бомбашки напад на Тајмс Сквер денеска треба да биде осуден од Федералниот суд во Њујорк. Тој во мај изјави дека го планирал нападот како одмазда за американските напади со безпилотни летала во Пакистан. Нападот не успеа, бидејќи не експлодира експлозивот кој беше поставен во автомобил паркиран во една од најпрометните улици на Њујорк.
XS
SM
MD
LG