Достапни линкови

logo-print

Убиени германци во американски напад во Пакистан


Пакистанските безбедносни служби соопштија дека во напад извршен со американско беспилатно летало во Пакистан биле убиени осуммина милитанти, меѓу кои и петмина германски државјани со турско или арапско потекло. Нападот бил извршен врз едно село во Северен Вазиристан, кој се граничи со Авганистан и за кој се верува дека е засолниште на милитантите поврзани со талибанците и со Ал Каеда. Во изминативе денови Соединетите држави и неколку други европски земји издадоа предупредување до нивните граѓани за можни терористички напади во Европа. Американските разузнавачки служби соопштија дека нападите биле поврзани со милитанти во Пакистан.
XS
SM
MD
LG