Достапни линкови

logo-print

Десет години од падот на режимот на Милошевиќ


Денеска се навршуваат десет години од масовните протести на приврзаниците на демократската опозиција на Србија со која беше изнудено повлекување од власта на дотогашниот претседател на СРЈ Слободан Милошевиќ. Протестот во Белград беше организиран откако Сојузната изборна комисија ја оспори победата на Воислав Коштуница на изборите за шеф на државата. Во протестите животот го загубија две лица, а повредени беа 65 граѓани. Милошевиќ не го призна поразот на 5 октомври, туку следниот ден. Во април идната година тој беше уапсен и спроведен во Хашкиот трибунал за воени злосторства.
XS
SM
MD
LG