Достапни линкови

logo-print

Обама на планира нова стратегија за Авганистан


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека не планира никакви промени во воената стратегијата за Авганистан. Обама нареди дополнителни 30 илјади војници да заминат за Авганистан, но исто така најави дека до јули 2011 тие ќе почнат да се враќаат дома. Како единствена промена тој посочи дека е назначувањето на генералот Дејвид Петреус.
XS
SM
MD
LG