Достапни линкови

logo-print

Зголемени ирачките нафтени резерви


Ирачката влада соопшти дека нафтените резерви на земјата се проценуваат на 143 милијарди барели. Претходно се претпоставуваше дека Ирак има околу 115 милијарди барели нафта. Речиси три четвртини од нафтата е на југот на земјата.
Околу 95 отсто од владините приходи во Ирак се од продажба на ’црното злато‘.
XS
SM
MD
LG