Достапни линкови

logo-print

Ослободен командантот на киргистанските Алфи


Киргистанските власти денеска го пуштија од притвор, поранешниот командант на специјалните единици Алфа, Алмаз Јолдошалиев. Тој беше притворен во август поради тоа што учествувал во пукањето во демонстратните во април, кога толпата ги нападна владините институции и го собори претседателот Курманбек Бакиев.
Семејството и колегите на Јолдошалиев протестираат и велат дека тој не е виновен туку само извршувал наредби од претпоставените.
XS
SM
MD
LG