Достапни линкови

logo-print

Ирак го одложи пописот


Ирак го одложи пописот на населението, прв по повеќе од две децении. Властите велат дека прво сакаат да завршат преговорите околу нерешените прашања. Голем проблем е спорот за земјиштето меѓу Курдите и Арапите во провинциите Киркук и Нинива.
Првично беше планирано пописот да се одржи на 24 октомври, а сега е одложен за 5 декември. Последниот попис ви Ирак се спроведе во 1987 година.
XS
SM
MD
LG