Достапни линкови

logo-print

Резолуција за благодарност до Македонија во американскиот Сенат


Сенаторот Патрик Леахи поднесе Резолуција до американскиот Сенат во која се изразува благодарност до македонскиот народ и македонската влада за посветеноста и учеството во унапредувањетоп на мирот, демократијата, стабилноста и взаемното разбирање помеѓу владите и народите од светот.
Сенаторот Леахи во овој документ ја истакнува својата почит за здружените напори на владите на Македонија и на САД во борбата против терористичките активности во светот.
Во петокот, 19 конгресмени испратија писмо до американскиот претседател Барак Обама со барање Македонија да биде примена во НАТО на Самитот на Алијансата во Лисабон.
XS
SM
MD
LG