Достапни линкови

logo-print

Пронајдени пет тела на загинати рудари од експлозија на гас во мај


Пронајдени се уште пет тела на загинати рудари во поплавените ходници на рудникот за јаглен Распадскаја во Сибир.
Во експлозија на гас во рудникот во мај загинаа 68 рудари, а 20 се водат како исчезнати.
Распадскаја е најголем подземен рудник за јаглен во Русија.
Експлозијата на метан во мај е најголемата рударска несреќа во Русија по распадот на Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG