Достапни линкови

logo-print

Востоличување на патријархот на СПЦ Иринеј во Пеќ


Во косовскиот град Пеќ денеска ќе се одржи церемонија на востоличување на новиот патријарх на Српската православна црква, Иринеј.
Интронизацијата во градот со мнозинско етничко албанско население ќе биде обезбедувана од КФОР, ЕУЛЕКС и косовската полиција.
На церемонијата се очекува да присуствуваат повеќе од 10 илјади граѓани меѓу кои и српскиот претседател Борис Тадиќ.
Иринеј вчера ги повика Србите и Албанците да изнајдат решение за статусот на Косово и нагласи дека Србија преживува „многу, многу тешки времиња“.
XS
SM
MD
LG