Достапни линкови

logo-print

Кинескиот Премиер во Грција со најава за силни инвестиции


Кинескиот премиер Вен Џиабао денеска ќе пристигне во тридневна официјална посета на Грција, придружуван од делегација од осум министри и заменици министри.
Ова ќе биде прва посета на кинески премиер на Грција во последните 24 години.
Се очекува премиерот повторно да го потврди интересот на кинеската Влада за реализација на нови инвестиции во Грција, главно во областа на морскиот превоз, бродоградбата и трговијата.
Прва цел за време на престојот на кинеската делегација ќе биде изградба на нов трговски центар во Триасио. Оваа инвестиција ќе изнесува 150 милиони евра.
По Грција, кинескиот премиер ќе ја продолжи својата турнеја во Италија, Белгија и Турција
XS
SM
MD
LG